Kısayol Nedir? Kısayol Oluşturma Yöntemleri Nelerdir?

Bir belge ya da klasörün kendisi değil, ona ilişkin bağlantıyı içeren bir dosyadır.

Kısayol nedir?

Kısayol, bir dosyanın veya programın bağlantısıdır ve bir simge ile gösterilir. Bir kısayolu çift tıklattığınızda, ilgili dosya veya program açılır. Sık kullanılan dosyaları tek ve kolayca erişilebilen bir konumda (örneğin, bir klasör veya masaüstü) tutmak için mükemmel bir yoldur.

Ne İşe Yarar?

 1. Sık kullandığınız programların kısayolunu masaüstüne oluşturabilirsiniz. Böylece bu programları daha çabuk çalıştırırsınız.
 2. Sık kullandığınız klasörlerin kısayolunu masa üstüne oluşturabilirsiniz. Böylece üzerinde çalıştığınız belgeyle işiniz bittiğinde onu kısayolun üzerine sürükleyerek bırakırsınız ve belgeniz ilgili klasöre gider.

Hangi dosyaların kısayol olduğunu nasıl anlayabilirim?

Kısayollar normal dosyalardan farklı görünürler. Kısayol simgelerinin sol alt köşesinde bir ok simgesi bulunur (bu örnekte olduğu gibi):

Kısayol Nedir? Kısayol Oluşturma Yöntemleri Nelerdir?

Hangi tür dosyaların kısayolları olabilir?

Hemen hemen her tür dosyanın kısayolunu oluşturabilirsiniz. Belgeler, resimler, müzik, klasörler ve programlara ek olarak, web site bağlantılarının da kısayollarını oluşturabilirsiniz.

Bir kısayolu kopyalayabilir veya taşıyabilir miyim?

Evet. Kısayolları yeni bir konuma kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz, ilişkili oldukları asıl dosyayı açmaya devam ederler. Bir kısayolu taşımanın en kolay yolu onu yeni yere sürüklemektir.

Kısayolu veya asıl dosyayı silersem ne olur?

Asıl dosyayı silerseniz, kısayol artık işe yaramaz, bunun için kısayolu da silmeniz gerekir. Kısayolu silerseniz, asıl dosyada herhangi bir değişiklik olmaz. Bir kısayol artık gerekmiyorsa, onu silebilirsiniz.

Bir kısayolu yeniden adlandırabilir miyim?

Evet. Kısayolları yeniden adlandırma işlemi diğer tür dosyalarda olduğu gibidir. Kısayolu sağ tıklatın, sonra Yeniden Adlandır'ı tıklatın. Kısayol için yeni bir ad yazın ve ENTER tuşuna basın.

Kısayollarımdan biri neden artık çalışmıyor?

Bir kısayolu çift tıklattığınızda Kayıp Kısayol iletişim kutusu görüntüleniyorsa, asıl dosya taşınmış veya silinmiş demektir. Asıl dosyanın taşındığı yeri biliyorsanız, Gözat'ı tıklatarak yeni konumu yazabilirsiniz. Bilmiyorsanız kısayolu da silin, çünkü artık işe yaramaz.

Kısayolun simgesini değiştirebilir miyim?

Evet, ancak simge değiştirildiğinde de kısayol oku yerinde kalır Simgeyi değiştirmek için Özellikler'i tıklatın. Simge Değiştir'i tıklatın, listeden yeni bir simgeyi tıklatın, ardından Tamam'ı tıklatın Kısayol yeni simgesiyle görüntülenir.

Kısayol simgesindeki oku kaldırabilir miyim?

Hayır. Kısayol simgelerinde, kısayol olduklarını belirten küçük oklar vardır. Böylece bir simgenin kısayol mu, yoksa dosyanın aslı mı olduğu kolayca anlaşılır ve siz de kısayolu silmek isterken kaza ile asıl dosyayı silmezsiniz.

www.dijitalders.com

Kısayol Oluşturma Yöntemleri

 • Sağ tık -> gönder -> masaüstü
 • Sağ tık -> kopyala -> heedefe git -> sağ tık -> kısayol yapıştır.
 •  Ctrl+shift -> mouse sağ tuş -> kısayol yapılacak dosya -> hedefe sürükle
 •  Hedefe git -> Sağ tık -> yeni kısayol -> göster -> bitir.

Hedef Kısayolun oluşturulacağı yeri belirtir.

 

 

 

Kaynak

Yorumunuzu Ekleyin
Kısayol Nedir? Kısayol Oluşturma Yöntemleri Nelerdir? Yorumları +1 Yorum
 • aliş
  1
  aliş
  mause dan sağ tık kısa yol oluştur seçiyorum hiç bir şey olmuyor çalışmıyor
  22 Kasım 2010 18:45:23, Pazartesi


Yükleniyor...
Yükleniyor...